گرانی خرما و محصولات کشاورزی نتیجه عدم انجام وظایف سازمان تعاونی روستایی است

گرانی خرما و محصولات کشاورزی نتیجه عدم انجام وظایف سازمان تعاونی روستایی است

آباد سبز : نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس با اشاره به گرانی ۶ برابری خرما و سودجویی دلالان گفت: این سازمان برای تنظیم بازار و ایجاد یک زنجیره صحیح و منطقی بین تولیدکننده و مصرف‌کننده و حذف حلقه‌های واسط تشکیل شد که گرانی اخیر نشان داده به وظایفش عمل نمی‌کند...


به گزارش " آباد سبز " سیدکمال‌الدین شهریاری نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، درباره افزایش چندین برابری قیمت خرما و جولان دلالان در این خصوص گفت: بازار خرما مانند بازار دیگر محصولات کشاورزی همواره بازیچه دست دلالان و محتکران بوده است و فقط در مورد خرما چنین چیزی وجود ندارد، چرا که این اتفاق در مورد گوجه، سیب‌زمینی، پیاز، کاهو و سیب درختی هم رخ داده است. 

وی افزود: دلال و محتکر با حضور در مزارع و خرید کل محصول کشاورز، بدون آنکه زحمتی کشیده باشد، سود هنگفتی به جیب می‌زند، این در حالی است که کشاورزان با مشکل متعدد مالی مواجه هستند. 

نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس تصریح کرد: دولت باید با خرید تضمینی محصولات کشاورزی با قیمت منطقی، از قیمت‌های متعدد و بالای محصولات کشاورزی در مغازه‌ها و بازارهای میادین جلوگیری کند. 

شهریاری خاطرنشان کرد: عدم مدیریت سازمان عریض و طویل تعاون روستایی منجر به بروز مشکلات متعدد در کشور ما شده است و اگر اساسنامه و اهداف این سازمان که 50 سال پیش ایجاد شده را مطالعه کنیم، متوجه خواهیم شد که این سازمان برای تنظیم بازار و ایجاد یک زنجیره صحیح و منطقی بین تولیدکننده و مصرف‌کننده و حذف حلقه‌های واسط تشکیل شده است.

وی گفت: متأسفانه سازمان تعاونی روستایی در تهران دارای ساختمان بزرگی است که صدها کارمند داشته و حقوق بسیار زیادی از بین‌المال می‌گیرند اما هیچ نقشی در تنظیم بازار محصولات کشاورزی و دامی ندارند. 

این عضو کمیسیون عمران خاطرنشان کرد: کشاورزان به دلیل ضعف بنیه مالی، نهادها، کود، سم، بذر و تجهیزات را با پول قرضی دیگران و نسیه خریداری کرده و برخی اوقات هم به کاسب‌ها و بازار چک می‌دهند، اما وقتی محصولاتشان آماده برداشت می‌شود و نمی‌توانند انبار کنند، قطعا به دنبال فروش محصول خود به هر قیمتی خواهند بود تا بتوانند چک هایی که در طول سال به دیگران داده‌اند را نقد کنند. 

شهریاری افزود: یکی از بزرگترین علل از بین رفتن زمین‌های کشاورزی و هجوم زمین‌خواران به زمین‌های کشاورزی، عدم سودآوری برای کشاورز است. 

وی تصریح کرد: قیمتی خرمایی که هم‌اکنون در بازار شش برابر قبل شده است، در تنگستان و دشتی تفاوتی با قبل ندارد، درحالی که قیمت آن توسط دلال افزایش زیادی پیدا کرده و چیزی از این افزایش قیمت نصیب کشاورز نمی‌شود. 

نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس گفت:‌عدم انجام وظیفه و عدم نظارت حاکمیت در بخش محصولات کشاورزی که وظیفه اصلی وزارت جهاد و سازمان تعاون روستایی است مورد غفلت واقع شده و یک روز دلال به سراغ خرما می‌آید و فردا به سراغ پیاز و روز دیگر به سراغ سیب درختی و... .

شهریاری خاطرنشان کرد: با جولان دلال، تولیدکننده به درآمد واقعی خود نمی‌رسد، ضمن اینکه مصرف‌کننده هم باید با نارضایتی چند برابر قبل پول برای خرید خرما بدهد، در حالی که خرما هم‌اکنون در دشتی و تنگستان کیلویی ۴ تا ۵ هزار تومان است. 

نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس گفت: در جلسه آتی مجلس در هفته آینده قطعا به محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی و رضا رحمانی وزیر سمت به دلیل رها کردن بازار و عدم ایفای وظیفه، تذکر خواهم داد. 

وی در پایان گفت: متأسفانه دلالان هم‌اکنون ناظر محصولات کشاورزی به منظور سودجویی بیشتر هستند و خبری از وزارت جهاد کشاورزی و زیرمجموعه‌هایش نیست، این در حالی است که دلال ماه رمضان و مردم را نمی‌شناسد و فقط به پول فکر می‌کند.
شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.
abadsabz1@gmail.com
info@abadsabz.ir
  • نویسنده : admin
  • تاریخ : يكشنبه 15 ارديبهشت ماه 1398
  • 0 بازدید
  • 0 نظر