میانگین زمان رضایت‌گیری برای پیوند عضو در ایران

میانگین زمان رضایت‌گیری برای پیوند عضو در ایران

موضوعات : اجتماعی و حوادث

رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت گفت: میانگین زمان رضایت گیری از خانواده‌ها، 4 تا 6 دقیقه محاسبه شده است؛ اما در ایران برای اینکه خانواده‌ای راضی به اهدای عضو شود، زمان رضایت گیری، بین ۶ تا ۹۰ ساعت به طول می‌انجامد.
به گزارش‌‌‌‌‌ "آباد سبز" به نقل از گروه سلامت خبرگزاری فارس، مهدی شادنوش با بیان اینکه کشور اسپانیا رتبه اول اهدای عضو در سطح جهان را دارد، خاطرنشان کرد: در بسیاری از کشورها که در حوزه اهدای عضو فرهنگ سازی گسترده‌ای انجام شده است، میانگین زمان رضایت گیری از خانواده ها، ۴ تا ۶ دقیقه محاسبه شده است؛ چراکه در این کشورها، خانواده‌ها از قبل، اطلاعات صحیح و لازم درخصوص مرگ مغزی و اهدای عضو را کسب کرده اند. اما در ایران برای اینکه خانواده‌ای راضی به اهدای عضو شود، زمان رضایت گیری، بین ۶ تا ۹۰ ساعت به طول می‌انجامد.

وی یادآور شد: در گزارش های جهانی امسال، جزیره مالتا که ۴۸۰ هزار نفر جمعیت دارد، رتبه ۶ جهانی را در حوزه اهدای عضو کسب کرده است، درحالی که در سه تا چهار سال اخیر در حیطه اهدای عضو فعالیت آنچنانی نداشته است، بنابراین، با فرهنگ سازی صحیح توانسته به پیشرفت خوبی در این زمینه رسیده و با توجه به جمعیت تحت پوشش عدد ۳۰ را در شاخصPMP   (تعداد اهدای عضو در یک میلیون نفر جمعیت) کسب کرده است. برای ایران با توجه به جمعیت تحت پوشش عدد ۴۰ برای شااخصPMP  مطلوب است، اما متاسفانه این شاخص در حال حاضر ۱۱.۵ است، بنابراین تا نقطه مطلوب فاصله بسیار زیادی داریم و این موضوع ضرورت فرهنگ سازی بیشتر در حوزه اهدای عضو را بیش از پیش نمودار می کند.

رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت تاکید کرد: بعضی از خانواده ها مرگ مغزی را با اموری مانند کما اشتباه می گیرند. در مورد کما امکان بازگشت فرد وجود دارد. اما فردی که مرگ مغزی می شود، امکان بازگشت به حیات را ندارد. خانواده‌ها باید بدانند که بعد از تایید مرگ مغزی عزیزشان از سوی متخصصان خبره، امکان حیات مجدد وجود ندارد. بنابراین با تصمیم صحیح و به موقع می‌توانند حداقل جان سایر بیمارانی که نیازمند عضو پیوندی هستند را نجات دهند. انتهای پیام/شما می توانید مطالب و تصاویر خود را به آدرس زیر ارسال فرمایید.
abadsabz1@gmail.com
info@abadsabz.ir
  • نویسنده : sabz
  • تاریخ : جمعه 21 تير ماه 1398
  • 0 بازدید
  • 0 نظر